Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Open Show
11 July 2015
Judge: Mr P Healey (Penjetta)

Principal Winners

Best Dog & Best Veteran Brio Quizzical (Mahmoudi)
Reserve Best Dog Sandbourne Ready Freddie Go (Sykes)
Best Puppy Dog Blackthorpe Broadsword (Baston)

Best Bitch Kingsview Just One More Bescott (Becquet & Darby)
Reserve Best Bitch Liroda Licorice Lace (Milburn-Gates)
Best Puppy Bitch Liroda Midnight Kiss at Evingbriar (Broome & Milburn-Gates)

Best In Show Brio Quizzical (Mahmoudi)
Reserve Best In Show & Best Opp Sex in Show Kingsview Just One More Bescott (Becquet & Darby)
Best Puppy  Liroda Midnight Kiss at Evingbriar (Broome & Milburn-Gates)
Best Special Trier Petmon Royal Magician (Greenwood)


Class 1 Special Triers Dog (3 Entered 2 Present)
1st Petmon Royal Magician (Greenwood)
2nd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 2 Minor Puppy Dog (3 Entered 3 Present)
1st Blackthorpe Broadsword (Baston)
2nd Liroda Midnight Countdown (Milburn-Gates)
3rd Samstever Sir James of Wiselds (Lewis)

Class 3 Puppy Dog (-)

Class 4 Junior Dog (5 Entered 3 Present)
1st Torcraig Golden Chance (Pagram)
2nd Sweetgarret Northern Lights (Lawrence)
3rd From Dash Mountain Farm's Mr Ashgate at Skircoat (Patchett)

Class 5 Maiden Dog (-)

Class 6 Novice Dog (1 Entered 0 Present)

Class 7 Graduate Dog (2 Entered 1 Present)
1st Torcraig Sydnificant (Pagram)

Class 8 Limit Dog (5 Entered 4 Present)
1st Sandbourne Ready Freddie Go (Sykes)
2nd Benartybrae Macarena at Benbetham (Meek)
3rd Petmon Light Of My Life (Greenwood)
Res Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 9 Open Dog (2 Entered 2 Present)
1st Rolanka Pass the Buck to Benartybrae (Hills)
2nd Petmon Light Of My Life (Greenwood)

Class 10 Junior Handling 6-11 Years (2 Entered 1 Present)
1st Connor Chapman

Class 11 Junior Handling 12-16 Years (-)

Class 12 Veteran Dog or Bitch (5 Entered 4 Present)
1st Brio Quizzical (Mahmoudi)
2nd Rilynson Island Princess (Corney)
3rd Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)
Res Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 13 Beginners Dog or Bitch (-)

Class 14 Special Triers Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Skircoat Sicilienne of Tahgmor (Hill)
2nd Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)

Class 15 Minor Puppy Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Liroda Midnight Kiss at Evingbriar (Broome)
2nd Blackthorpe Bryony (Wilde)

Class 16 Puppy Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Rilynson Aruba Arehucas (Corney)
2nd Skircoat Sonata (Patchett)
3rd Skircoat Sicilienne of Tahgmor (Hill)

Class 17 Junior Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Sweetgarret Highland Lass (Lawrence)
2nd Skircoat Sicilienne of Tahgmor (Hill)

Class 18 Maiden Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Brueick Bright and Beautiful of Glenaffric (Hoare)
2nd Skircoat Sicilienne of Tahgmor (Hill)

Class 19 Novice Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Chatterdale Dark Star of Sweetgarret (Lawrence)
2nd Skircoat Sicilienne of Tahgmor (Hill)

Class 20 Graduate Bitch (9 Entered 6 Present)
1st Kingsview Just One More Bescott (Becquet & Darby)
2nd Berrybreeze I Love to Boogie (Chapman)
3rd Torcraig Sea Pearl (Pagram)
Res Blackthorpe Lost In You (Mills)
VHC Beaureveur Cassia (Walker)

Class 21 Limit Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Benartybrae Apache Tear (Sykes)
2nd Blackthorpe Bianca (Mills)

Class 22 Open Bitch (2 Entered 1 Present)
1st Liroda Licorice Lace (Milburn-Gates)

Class 23 Special Open New Members Class Dog or Bitch
owned by a member joining after 01/01/2008 (-)


Many thanks to all who attended. Congratulations to the winners. We hope that you enjoyed your day


Disclaimer: While every care is taken to record accurate names and results, mistakes can be made. The following results may therefore be be incorrect/incomplete. If any discrepancies are noted, please email the PageMaster with your comments.

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association