Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Open Show
Sunday 16th July 2006
Judge: Mrs S St Maur Thorpe (Kistor)

Best In Show 47 Tuc Bright Star Eyed Boy
Reserve Best In Show
1 Killisport Alica at Trakside
Best Puppy In Show
Rilynson Robert the Bruce by Ashkeltar (Pearmain, M)


Best In Show Tuc Bright Star Eyed Boy, owned by Sykes

Best Dog 47 Tuc Bright Star Eyed Boy (Sykes)
Best Bitch
1 Killisport Alice at Trakside (Boyce)
Reserve Best Dog
29 Benartybrae Billy Boy (Marshall)
Reserve Best Bitch
19 Celmegann Cognac (Hills)
Best Puppy Dog
37 Rilynson Robert the Bruce by Ashkeltar (Pearmain, M)
Best Puppy Bitch
31 Benartybrae Wish Upon a Star (Marshall & Sykes)


Class 1 Special Triers Dog (1 Entered 1 Present)
1st Polwicks Angus of Tahgmor (Hill)

Class 2 Minor Puppy Dog (2 Entered 2 Present)
1st Magandthan Waiting for You (Hardy)
2nd Benartybrae Star Sailor (Lewis)

Class 3 Puppy Dog (3 Entered 1 Present)
1st Rilynson Robert the Bruce by Ashkeltar (Pearmain, M)

Class 4 Junior Dog (2 Entered 1 Present)
1st Turnaware Bruce (Hughes)

Class 5 Maiden Dog (1 Entered 1 Present)
1st Turnaware Buccaneer (Hughes)

Class 6 Novice Dog (2 Entered 2 Present)
1st Killisport Advocaat (King)
2nd Turnaware Buccaneer

Class 7 Graduate Dog (4 Entered 2 Present)
1st Smertscott Angus (Reeves)
2nd Polwicks Angus of Tahgmor (Hill)

Class 8 Limit Dog (3 Entered 3 Present)
1st Tuc Bright Star Eyed Boy (Sykes)
2nd Micanda Tophat 'n Tails (King)
3rd Minstrel Man at Gaywyn (Mahmoudi)

Class 9 Open Dog (3 Entered 2 Present)
1st Benartybrae Billy Boy (Marshall)
2nd Minstrel Man at Gaywyn (Mahmoudi)

Class 10 Junior Handling (1 Entered 1 Present)
1st Nathan Hardy

Class 11 Veteran Dog or Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Clemegann Cognac (Hills)
2nd Ericmar Oat Couture (Smale)
3rd Polwicks Angus of Tahgmor (Hill)

Class 12 Beginners Dog or Bitch (0 Entered)

Class 13 Special Triers Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Heatherdene Kizzy (Stainsby)
2nd Amber Go With Petmon (Greenwood)

Class 14 Minor Puppy Bitch (8 Entered 4 Present)
1st Benartybrae Wish Upon a Star (Marshall & Sykes)
2nd Alicias Story of Pendlehill (Dauncey)
3rd Benartybrae Starlett Belle (Marshall)
Res Ericmar Dark Secret (Smale)

Class 15 Puppy Bitch (4 Entered 1 Present)
1st Alicias Story of Pendlehill

Class 16 Junior Bitch (4 Entered 1 Present)
1st Killisport Alice at Trakside (Boyce)

Class 17 Maiden Bitch (4 Entered 0 Present)

Class 18 Novice Bitch (4 Entered 1 Present)
1st Amber Go With Petmon

Class 19 Graduate Bitch (9 Entered 4 Present)
1st Killisport Alice at Trakside
2nd Smertscott Catriona (Reeves)
3rd Ericmar Midwinter (Smale)
Res Long Awaited of Maganthan (Hardy)

Class 20 Limit Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Long Awaited of Maganthan
2nd Heatherdene Kizzy
3rd Amber Go With Petmon (Greenwood)

Class 21 Open Bitch (3 Entered 1 Present)
1st Killisport Alexina of Smertscott (Reeves)

Class 22 Special Open New Members (4 Entered 3 Present)
1st Meganthan Waiting For You (Hardy)
2nd Amber Go With Petmon
3rd Meganthan Winter Mayden (Hardy)

Class 23 Special Open Dog or Bitch (4 Entered 3 Present)
1st Clemegann Cognac
2nd Amber Go With Petmon
3rd Polwicks Angus of Tahgmor

 

Disclaimer: While every care is taken to record accurate names and results, mistakes can be made. The following results may therefore be be incorrect/incomplete. If any discrepancies are noted, please email the PageMaster with your comments.

   

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association