Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Members Limited Show Results
Saturday 1 November 2015
Judge: Mr M Rees (Miacarla)

Principal Winners

BEST IN SHOW Torcraig Sea Pearl (Pagram)
RESERVE BEST IN SHOW
Glengracie Galileo (Beckton)
BEST OPPOSITE SEX
Glengracie Galileo (Beckton)
BEST PUPPY IN SHOW
Trakside Fable of Wesscots (Emmins)
BEST VETERAN IN SHOW
Brio Quizzical (Mahmoudi)
BEST SPECIAL TRIERS
Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)

Best Dog Glengracie Galileo (Beckton)
Reserve Best Dog Torcraig Sydnificant (Pagram)
Best Puppy Dog Millingford Kings Choice (Kenny/Marriott)
Best Bitch Torcraig Sea Pearl (Pagram)
Reserve Best Bitch Blackthorpe Blowzebella at Westerleigh (Carpenter)
Best Puppy Bitch Trakside Fable of Wesscots (Emmins)


Class 1 Special Triers Dog (2 Entered 2 Present)
1st Petmon Royal Magician (Greenwood)
2nd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 2 Minor Puppy Dog or Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Trakside Fable of Wesscots (Emmins)
2nd Tredaly St Agnes (Schwarz)

Class 3 Puppy Dog (2 Entered 1 Present)
1st Millingford Kings Choice (Kenny/Marriott)

Class 4 Junior Dog (-)

Class 5 Maiden Dog (1 Entered 0 Present)

Class 6 Novice Dog (1 Entered 1 Present)
1st Glengracie Galileo (Beckton)

Class 7 Graduate Dog (3 Entered 1 Present)
1st Glengracie Galileo (Beckton)

Class 8 Limit Dog (5 Entered 5 Present)
1st Torcraig Sydnificant (Pagram)
2nd Eskwyre Tom Foolery at Rolanka (Earl)
3rd Sandbourne Ready Freddie Go (Sykes)
Res Benartybae Macarena at Benbetham (Meek)
VHC Petmon Light Of My Life (Greenwood)

Class 9 Open Dog (5 Entered 5 Present)
1st Torcraig Sydnificant (Pagram)
2nd Brio Quizzical (Mahmoudi)
3rd Rolanka Pass the Buck to Benartybrae (Hills)
Res Petmon Royal Magician (Greenwood)
VHC Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 10 Junior Handling 6-11 Years (1 Entered 0 Present)

Class 11 Junior Handling 12-16 Years (-)

Class 12 Veteran Dog or Bitch (5 Entered 4 Present)
1st Brio Quizzical (Mahmoudi)
2nd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)
3rd Petmon Miss Tiggywinkle
Res Sweetgarret Bonnie Blossom of Blackthorpe (Mills)

Class 13 Special Beginners Dog or Bitch (-)

Class 14 Special Triers Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)
2nd Dojanfor Long Awaited by Magandthan (Hardy)
3rd Skircoat Sicilienne of Tahgmor (Hill)

Class 15 Puppy Bitch (5 Entered 3 Present)
1st Millingford Fire Queen (Kenny Marriot and Marriot-Kirk)
2nd Blackthorpe Bryony (Wilde)

Class 16 Junior Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Rilynson Aruba Arehucas (Corney)
2nd Skircoat Sicilienne of Tahgmor (Hill)

Class 17 Maiden Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Blackthorpe Bryony (Wilde)
2nd Dojanfors Immaculator (Ford)

Class 18 Novice Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Dojanfors Immaculator (Ford)
2nd Clanking Hattie McNattie (Bryant)

Class 19 Graduate Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Blackthorpe Blowzebella at Westerleigh (Carpenter)
2nd Magandthan Black Beauty at Dojanfor (Ford)
3rd Skircoat Sicilienne of Tahgmor (Hill)

Class 20 Limit Bitch (4 Entered 3 Present)
1st Torcraig Sea Pearl (Pagram)
2nd Beaureveur Cassia (Walker)
3rd Blackthorpe Bianca (Mills)

Class 21 Open Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Torcraig Sea Pearl (Pagram)
2nd Benartybrae Salsa Avec Beaureveur (Walker)

Class 22 Special Open New Members Class Dog or Bitch
owned by a member joining after 01/01/2013 (1 Entered 0 Present)

Many thanks to all who attended. Congratulations to the winners. We hope that you enjoyed your day.

 

 

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association