Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Members Limited Show Results
Saturday 1 November 2014
Judge Miss V Bell

Principal Winners

Best Dog & Best in Show Rolanka Pass the Buck to Benartybrae (Hills)
Reserve Best Dog Benartybrae Macarena at Benbetham (Meek)
Best Puppy Dog Torcraig Sydnificant (Pagram)

Best Bitch, Reserve Best in Show & Best Opposite Sex Kingsview Just One More Bescott (Becquet & Darby)
Reserve Best Bitch, Best Puppy Bitch & Best Puppy in Show Torcraig Sea Pearl (Pagram)

Best Veteran Petmon Light Of My Life (Greenwood)

Best Special Triers Petmon Royal Magician Sh CM (Greenwood)


Class 1 Special Triers Dog or Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Petmon Royal Magician Sh CM (Greenwood)
2nd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 2 Minor Puppy Dog or Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Torcraig Golden Chance (Pagram)
2nd Kelticbright Flapjack (King)

Class 3 Puppy Dog (3 Entered 2 Present)
1st Torcraig Sydnificant (Pagram)
2nd Kelticbright Flapjack (King)

Class 4 Junior Dog (2 Entered 2 Present)
1st Torcraig Sydnificant (Pagram)
2nd Beaureveur Perseus (Walker)

Class 5 Maiden Dog (-)

Class 6 Novice Dog (1 Entered 1 Present)
1st Torcraig Sydnificant (Pagram)

Class 7 Graduate Dog (2 Entered 1 Present)
1st Sandbourne Ready Freddie Go (Sykes)

Class 8 Limit Dog (2 Entered 2 Present)
1st Benartybrae Macarena at Benbetham (Meek)
2nd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 9 Open Dog (3 Entered 2 Present)
1st Rolanka Pass the Buck to Benartybrae (Hills)
2nd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 10 Junior Handling 6-11 Years (2 Entered 1 Present)
1st S Corner

Class 11 Junior Handling 12-16 Years (-)

Class 12 Veteran Dog or Bitch (4 Entered 4 Present)
1st Petmon Light Of My Life (Greenwood)
2nd Sweetgarret Bonny Blossom of Blackthorpe (Welham)
3rd Killisport Advocaat (King)
Res Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 13 Special Beginners Dog or Bitch (-)

Class 14 Special Triers Bitch (2 Entered 1 Present)
1st Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)

Class 15 Puppy Bitch (5 Entered 2 Present)
1st Torcraig Sea Pearl (Pagram)
2nd Beaureveur Cassia (Walker)

Class 16 Junior Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Kingsview Just One More Bescott (Becquet & Darby)
2nd Torcraig Sea Pearl (Pagram)
3rd Tinkatykes Golden Girl (Coles)

Class 17 Maiden Bitch (2 Entered 1 Present)
1st Blackthorpe Blowzebella at Westerleigh (Carpenter)

Class 18 Novice Bitch (4 Entered 4 Present)
1st Kingsview Just One More Bescott (Becquet & Darby)
2nd Torcraig Sea Pearl (Pagram)
3rd Blackthorpe Lost In You (Mills)
Res Clanking Hattie McNattie (Bryant)

Class 19 Graduate Bitch (5 Entered 3 Present)
1st Blackthorpe Lost In You (Mills)
2nd Benartybrae Love in a Mist at Benbetham (Meek)
3rd Rilynson Far Side of the Moon (Corney)

Class 20 Limit Bitch (6 Entered 1 Present)
1st Berrybreeze Colour My Life (Coles)

Class 21 Open Bitch (2 Entered 0 Present)

Class 22 Special Open New Members Class Dog or Bitch
owned by a member joining after 01/01/2007 (1 Entered 0 Present)

 

Many thanks to all who attended. Congratulations to the winners. We hope that you enjoyed your day.

 

 

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association