Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Members Limited Show Results
Saturday 2 November 2013
Judge Mrs Anne Green (Heathergreen)

Best in Show & Best Veteran Berrybreeze Enlightening (Maidment)
Reserve Best in Show
and Best Opposite Sex
Rolanka Pass the Buck to Benartybrae Taf (Hills)
Best Puppy in Show
Benartybrae Love in the Mist at Benbetham (Meek)

Best Dog Rolanka Pass the Buck to Benartybrae Taf (Hills)
Reserve Best Dog Blackthorpe Jet Ranger of Brettvale (Cardy)
Best Puppy Dog Scotchmore Jubilee Boy Naf Taf (Morris)

Best Bitch Berrybreeze Enlightening (Maidment)
Reserve Best Bitch Berrybreeze Explorer at Daxidin (Maidment)
Best Puppy Bitch Benartybrae Love in the Mist at Benbetham (Meek)

 

WINNERS GALLERY
Click on the thumbnail for larger image

BIS
BIS & Best Vet: Berrybreeze Enlightening (Maidment)

RBIS
RBIS & BOS: Rolanka Pass the Buck to Benartybrae (Hills)

BP
BPup: Brenartybrae Love in the Mist at Benbetham (Meek)

RBD
RBD Blackthorpe Jet Ranger of Brettvale (Cardy)

BPD
BPD: Scotchmore Jubilee Boy Naf Taf (Morris)
RBB
Reserve Best Bitch Berrybreeze Explorer at Daxidin (Maidment)



Fancy Dress Winner: Minnie Mouse (Lawrence)


Judge
Judge: Mrs Anne Green (Heathergreen)

Class 1 Special Triers Dog (3 Entered 3 Present)
1st Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)
2nd Magandthan Waiting for You (Hardy)
3rd Petmon Royal Magician (Greenwood)

Class 2 Minor Puppy Dog (2 Entered 2 Present)
1st Scotchmore Jubilee Boy Naf Taf (Morris)
2nd Liroda Burberry Plaid (Fry)

Class 3 Puppy Dog (-)

Class 4 Junior Dog (2 Entered 2 Present)
1st Magandthan Black Bronze (Hardy)
2nd Sandbourne Ready Freddie Go (Sykes)

Class 5 Maiden Dog (-)

Class 6 Novice Dog (-)

Class 7 Graduate Dog (1 Entered 1 Present)
1st Benartybrae Macerena at Benbetham (Meek)

Class 8 Limit Dog (3 Entered 2 Present)
1st Petmon Light Of My Life (Greenwood)
2nd Polwicks Angus of Tahgmor (Hill)

Class 9 Open Dog (3 Entered 2 Present)
1st Rolanka Pass the Buck to Benartybrae Taf (Hills)
2nd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 10 Junior Handling 6 - 11 Years (2 Entered 2 Present) 1st G Tedd
2nd K Westwood

Class 11 Junior Handling 12 - 16 Years (1 Entered 1 Present)
1st B Maidment

Class 12 Veteran Dog or Bitch (8 Entered 5 Present)
1st Berrybreeze Enlightening (Maidment)
2nd Blackthorpe Jet Ranger of Brettvale (Cardy)
3rd Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)
Res Turnaware Tarri of Sweetgarret (Lawrence)
VHC Oakgarth Goldilocks of Blackthorpe (Mills)

Class 13 Special Dog or Bitch (2 Entered 1 Present)
1st Clanking Hattie McNattie (Bryant)

Class 14 Special Triers Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Trakside Spring Time of Magandthan (Hardy)
2nd Amber Go With Petmon (Greenwood)
3rd Brettvale Dusky Maiden (Cardy)

Class 15 Puppy Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Benartybrae Love in the Mist at Benbetham (Meek)
2nd Liroda Paisley Print (Milburn-Gates)
3rd Liroda Burberry Plaid (Fry)

Class 16 Junior Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Rilynson Far Side of the Moon (Greenwood)
2nd Magandthan Black Beauty at Dojanfor (Ford)
3rd Clanking Hattie McNattie (Bryant)

Class 17 Maiden Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Magandthan Black Beauty at Dojanfor (Ford)
2nd Clanking Hattie McNattie (Bryant)
3rd Oakgarth Goldilocks of Blackthorpe (Mills)

Class 18 Novice Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Kelticbright Ruby Sparkler (Westwood)
2nd Clanking Hattie McNattie (Bryant)

Class 19 Graduate Bitch (6 Entered 4 Present)
1st Chatterdale Dark Star of Sweetgarret (Lawrence)
2nd Benartybrae Apache Tear (Sykes)
3rd Finloch Henrietta (Fry)
Res Rilynson Misty Maiden (Kimber)

Class 20 Limit Bitch (7 Entered 5 Present)
1st Berrybreeze Explorer at Daxidin (Maidment)
2nd Terratom Chiquitta at Scotchmore (Morris)
3rd Berrybreeze Colour My Life (Coles)
Res Sweetgarret Bonny Blossom of Blackthorpe (Welham)
VHC Trakside Spring Time of Magandthan (Hardy)

Class 21 Open Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Kelticbright Bluebelle (Dobell)
2nd Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)

Class 22 Special Open New Members Dog or Bitch owned
by a Member joining after 01-01-07 (3 Entered 2 Present)

1st Rilynson Misty Maiden (Kimber)
2nd Clanking Hattie McNattie (Bryant)

 

Many thanks to all who attended. Congratulations to the winners. We hope that you enjoyed your day.

 

 

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association