Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Members Limited Show Results
Saturday 3 November 2012
Judge Mr D Pearmain (Delandmar)

Best in Show Brueik Felicitous (Bradley & Herd)
Reserve Best in Show
Berrybreeze Explorer (Maidment)
Best Puppy in Show
Brueik Bjorn (Bradley & Herd)
Best Veteran Berrybreeze Enlightening (Maidment)

Best Dog and Best Opposite Sex Sweetgarret My Wee Geordie (Lawrence)
Reserve Best Dog & Best Puppy Dog Brueik Bjorn (Bradley & Herd)

Best Bitch Brueik Felicitous (Bradley & Herd)
Reserve Best Bitch Berrybreeze Explorer (Maidment)
Best Puppy Bitch Brueik Anni Frid (Bradley & Herd)

 

WINNERS GALLERY
Click on the thumbnail for larger image

BIS
BIS: Brueik Felicitous (Bradley & Herd)

RBIS
RBIS: Berrybreeze Explorer (Maidment)


BPiS

BPIS: Brueik Bjorn (Bradley & Herd)


BOS
BOS: Sweetgarret My Wee Geordie (Lawrence)


Vet

Veteran: Berrybreeze Enlightening (Maidment)

FD

Fancy Dress: Pearly Kings & Queens


fd2
Fancy Dress: London Olympics



Fancy Dress

Class 1 Special Triers Dog (2 Entered 2 Present)
1st Petmon Royal Magician (Greenwood)
2nd Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)

Class 2 Minor Puppy Dog or Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Brueik Bjorn (Bradley & Herd)
2nd Brueik Anni Frid (Bradley & Herd)
3rd Sandbourne Ready Freddie Go (Sykes)

Class 3 Puppy Dog (3 Entered 3 Present)
1st Brueik Bjorn (Bradley & Herd)
2nd Brio Oliver Twist (Miller, J)
3rd Benartybrae Macarena (Meek)

Class 4 Junior Dog (-)

Class 5 Maiden Dog (1 Entered 1 Present)
1st Brio Oliver Twist (Miller)

Class 6 Novice Dog  (1 Entered 1 Present)
1st Brio Oliver Twist (Miller)

Class 7 Graduate Dog (1 Entered 0 Present)
1st -

Class 8 Limit Dog (3 Entered 2 Present)
1st Petmon Light of My Life (Greenwood)
2nd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 9 Open Dog (7 Entered 4 Present)
1st Sweetgarret My Wee Geordie (Lawrence)
2nd Brio Quizzical (Mahmoudi)
3rd Petmon Royal Magician (Greenwood)
Res Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)

Class 10 Junior Handling 6 - 11 Years (-)

Class 11 Junior Handling 12 - 16 Years (1 Entered 1 Present)
1st B Maidment

Class 12 Veteran Dog or Bitch (4 Entered 3 Present)
1st Berrybreeze Enlightning (Maidment)
2nd Turnaware Tarri of Sweetgarret (Lawrence)
3rd Benartybrae Lucky Heather (Corney)

Class 13 Special Beginners Dog or Bitch (1 Entered 1 Present)
1st Flowergirl (Miller, C)

Class 14 Special Triers Bitch (6 Entered 4 Present)
1st Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)
2nd Finloch Henrietta (Fry)
3rd Rilynson Misty Maiden (Kimber)
Res Flowergirl (Miller, C)

Class 15 Puppy Bitch (2 Entered 0 Present)
1st -
2nd -

Class 16 Junior Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Brueik Felicitous (Bradley & Herd)
2nd Chatterdale Dark Star of Sweetgarret (Lawrence)

Class 17 Maiden Bitch (-)

Class 18 Novice Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Trakside Chocolate Box of SweetGarrett (Lawrence)
2nd Liroda Liquorice Lace (Milburn-Gates)
3rd Flowergirl (Miller, C)

Class 19 Graduate Bitch (7 Entered 3 Present)
1st Ashgate Pennies from Heaven (Thomson)
2nd Finloch Henrietta (Fry)
3rd Rilynson Misty Maiden (Kimber)

Class 20 Limit Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Berrybreeze Explorer (Maidment)
2nd Blackthorpe Bianca (Mills)

Class 21 Open Bitch (4 Entered 3 Present)
1st Liroda Earth Angel (Milburn-Gates)
2nd Berrybreeze Colour My Life (Coles)
3rd Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)

Class 22 Special Open Owned by a Member
Joining after 01-01-07 (2 Entered 2 Present)

1st Berrybreeze Colour My Life (Coles)
2nd Rilynson Misty Maiden (Kimber)

Many thanks to all who attended. Congratulations to the winners. We hope that you enjoyed your day.

 

 

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association