Home

 

Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association

 

About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Members' Limited Show
Saturday 07 November 2009
Judge: Mrs M Diederich (Spear Thistles, Belgium)

 

1st

Best in Show Gaterin Brigadoon (Montgomery)
Reserve Best in Show Ashkeltar Time 'n Tide (Pearman, D / Sherwood)
Best Puppy in Show Trakside Springtime of Magandthan (Hardy)

Best Dog Gaterin Brigadoon (Montgomery)
Reserve Best Dog Tuc Bright Star Eyed Boy ShCM (Sykes)
Best Puppy Dog Delmandar First In Line (Pearmain & Sherwood)

Best Bitch Ashkeltar Time 'n Tide (Pearman, D / Sherwood)
Reserve Best Bitch Benartybrae Wish Upon a Star (Sykes)
Best Puppy Bitch Trakside Springtime of Magandthan (Hardy)

Best Veteran Tuc Bright Star Eyed Boy ShCM (Sykes)
B
est Triers Magandthan Waiting for You (Hardy)

 

 Many thanks to all who attended. Congratulations to the winners. We hope that you enjoyed your day.


Class 1 Special Triers Dog (8 Entered 6 Present)
1st Magandthan Waiting for You (Hardy)
2nd Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)
3rd Highland Dancer at Celticbridge (Hopcutt)
Res Chatterdale Daredevil (Sharpe)
VHC Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)

Class 2 Minor Puppy Dog or Bitch (5 Entered 5 Present)
1st Liroda Earth Angel (Milburn-Gates)
2nd Delmandar Maid to Measure (Pearmain & Sherwood)
3rd Delmandar First In Line (Pearmain & Sherwood)
Res Chatterdale Daredevil (Sharpe)
VHC Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)

Class 3 Puppy Dog (2 Entered 2 Present)
1st Delmandar First In Line (Pearmain & Sherwood)
2nd Beaureveur Kubera (Walker)
Class 4 Junior Dog (1 Entered 1 Present)
1st Benartybrae Bugatti (Marshall)

Class 5 Maiden Dog (1 Entered 1 Present)
1st Delmandar First In Line (Pearmain & Sherwood)
Class 6 Novice Dog  (4 Entered 3 Present)
1st Benartybrae Rumba (Marshall)
2nd Highland Dancer at Celticbridge (Hopcutt)
3rd Chatterdale Daredevil (Sharpe)

Class 6 Novice Dog (4 Entered 3 Present)
1st Benartybrae Rumba (Marshall)
2nd Highland Dancer at Celticbridge (Hopcutt)
3rd Chatterdale Daredevil (Sharpe)

Class 7 Graduate Dog (2 Entered 1 Present)
1st Magandthan Waiting for You (Hardy)
2nd Highland Dancer at Celticbridge (Hopcutt)
3rd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)
Res Chatterdale Daredevil (Sharpe)
VHC Elfricia Laird (Manning)

Class 8 Limit Dog (7 Entered 6 Present)
1st Tamzin Wilderman of De Montfort (Clements)
2nd Brueik Magical Connection (Chick)
3rd Berrybreeze Bo Diddley at Rabbonai (Rowland)
Res Sweetgarret My Wee Geordie (Lawrence)
VHC Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 9 Open Dog (10 Entered 10 Present)
1st Gaterin Brigadoon (Montgomery)
2nd Tamzin Wilderman of De Montfort (Clements)
3rd Brueik Magical Connection (Chick)
Res Brio Quizzical (Mahmoudi)
VHC Killisport Buttermint of Turnaware (Hughes)

Class 10 Junior Handling 6 - 11 Years (1 Entered 0 Present)

Class 11 Junior Handling 12 - 16 Years (1 Entered 1 Present)
1st Nathan Hardy

Class 12 Veteran (5 Entered 5 Present)
1st Tuc Bright Star Eyed Boy ShCM (Sykes)
2nd Brueik Euphoria (Maidment)
3rd Benartybrae Bears Bunty (Marshall)
Res Cairnsden Black Jack (Marshall)
VHC Digoran Katy Nowaitee With Clemegann (Hills)

Class 13 Special Beginners (-)

Class 14 Special Triers Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Long Awaited of Maganthan (Hardy)
2nd Magandthan Winter Maiden (Hardy)

Class 15 Puppy Bitch (5 Entered 5 Present)
1st Trakside Springtime of Magandthan (Hardy)
2nd Liroda Earth Angel (Milburn-Gates)
3rd Delmandar Maid to Measure (Pearmain & Sherwood)
Res Beaureveur Fyglia (Walker)
VHC Liroda Skye Dancer (Milburn-Gates)

Class 16 Junior Bitch (3 Entered 1 Present)
1st Rabbonai Cupcake (Rowland)
Class 17 Maiden Bitch (1 Entered 1 Present)
1st Delmandar Maid to Measure (Pearmain & Sherwood)

Class 18 Novice Bitch (2 Entered 0 Present)

Class 19 Graduate Bitch (5 Entered 3 Present)
1st Sweetgarret Girl Nellie with Liroda (Milburn-Gates)
2nd Magandthan Winter Maiden (Hardy)
3rd Barnwin the Black Witch (Barnett)

Class 20 Limit Bitch (6 Entered 6 Present)
1st Benartybrae Wish Upon a Star (Sykes)
2nd Berrybreeze Enlightening (Maidment)
3rd Jessica at Midnight with Benartybrae (Marshall)
Res Long Awaited of Maganthan (Hardy)
VHC Ashkeltar Maybe This Time (Pearman, D / Sherwood)

Class 21 Open Bitch (4 Entered 3 Present)
1st Ashkeltar Time 'n Tide (Pearman, D / Sherwood)
2nd Turnaware Tanya (Hills)
3rd Torcraig Black Pearl (Pagram)

Class 22 Special Open Owned by a Member Joining after 02-02-06 (4 Entered 4 Present)
1st Sweetgarret My Wee Geordie (Lawrence)
2nd Sweetgarret Girl Nellie with Liroda (Milburn-Gates)
3rd Highland Dancer at Celticbridge (Hopcutt)

 

Disclaimer: While every care is taken to record accurate names and results, mistakes can be made. The following results may therefore be be incorrect/incomplete. If any discrepancies are noted, please email the PageMaster with your comments.

 

 

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association