Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Members' Limited Show
Saturday 29th November 2008
Judge: Ms A Kenny (Millingford)

Best in Show Chatterdale Diablo (Dixon)
Reserve Best In Show Brio Inquizitive (Mahmoudi)
Best Puppy in Show Elfricia Laird (Manning)

Best Dog Chatterdale Diablo (Dixon)
Best Bitch Brio Inquizitive (Mahmoudi)
Reserve Best Dog Brio Quizzical (Mahmoudi)
Reserve Best Bitch Miss Moochy Mabel (Beardsmore)
Best Puppy Dog Elfricia Laird (Manning)
Best Triers Elfricia Laird


Class 1 Special Triers Dog (12 Entered 10 Present)
1st Petmon Light Of My Life (Greenwood)
2nd Brueiks Magical Connection (Chick)
3rd Magandthan Waiting for You (Hardy)
Res Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)
VHC Amberyl Beinn Mor (Farrand)

Class 2 Minor Puppy Dog or Bitch (-)

Class 3 Puppy Dog (3 Entered 2 Present)
1st Elfricia Laird (Manning)
2nd Glenheath Independent by Ornella (Bettis)

Class 4 Junior Dog (6 Entered 5 Present)
1st Petmon Light Of My Life (Greenwood)
2nd Brueiks Magical Connection (Chick)
3rd Amberyl Beinn Mor (Farrand)
Res Sweetgarret My Wee Geordie (Lawrence)
VHC Glenheath Independent by Ornella (Bettis)

Class 5 Maiden Dog (2 Entered 2 Present)
2nd Sweetgarret My Wee Geordie (Lawrence)
1st Chatterdale Daredevil (Sharpe)

Class 6 Novice Dog (4 Entered 3 Present)
1st Brueiks Magical Connection (Chick)
2nd Sweetgarret My Wee Geordie (Lawrence)
3rd Chatterdale Daredevil (Sharpe)

Class 7 Graduate Dog (9 Entered 7 Present)
1st Chatterdale Diablo (Dixon)
2nd Turnaware Bruce of Firthe (Leonard)
3rd Polwicks Smokey Quartz (Dodson)
Res Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)
VHC Magandthan Waiting for You (Hardy)

Class 8 Limit Dog (9 Entered 8 Present)
1st Chatterdale Diablo (Dixon)
2nd Brio Quizzical (Mahmoudi)
3rd Gaterin Brigadoon (Montgomery)
Res Petmon Light Of My Life (Greenwood)
VHC Polwicks Smokey Quartz (Dodson)

Class 9 Open Dog (5 Entered 3 Present)
1st Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)
2nd Killisport McNaught at Soarvale (Smith, M)
3rd Ashkeltar Forever Phoenix (Chick)

Class 10 Junior Handling 6-11 Years (-)

Class 11 Junior Handling 12-16 Years (1 Entered 1 Present)
Nathan Hardy

Class 12 Veteran Dog or Bitch (2 Entered 0 Present)

Class 13 Special Beginners Dog or Bitch (-)

Class 14 Special Triers Bitch (5 Entered 5 Present)
1st Miss Moochy Mabel (Beardsmore)
2nd Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)
3rd Magandthan Winter Maiden (Hardy)
Res Kelticbright Bluebelle (Dobell)
VHC Amber Go With Petmon (Greenwood)

Class 15 Puppy Bitch (3 Entered 0 Present)

Class 16 Junior Bitch (4 Entered 3 Present)
1st Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)
2nd Sweetgarret Bonnie Blossom of Blackthorpe (Mills)
3rd Kelticbright Bluebelle (Dobell)

Class 17 Maiden Bitch (-)

Class 18 Novice Bitch (2 Entered 2 Present)
1st Sweetgarret Bonnie Blossom of Blackthorpe (Mills)
2nd Gaterin Rhum 'n Raisin at MontScot (Montgomery)

Class 19 Graduate Bitch (7 Entered 6 Present)
1st Miss Moochy Mabel (Beardsmore)
2nd Petmon Miss Tiggywinkle (Greenwood)
3rd Sweetgarret Bonnie Blossom of Blackthorpe (Mills)
Res Gaterin Rhum 'n Raisin at MontScot (Montgomery)
VHC Magandthan Winter Maiden (Hardy)

Class 20 Limit Bitch (3 Entered 3 Present)
1st Brio Inquisitive (Mahmoudi)
2nd Scotline Scarlette at Montscot (Montgomery)
3rd Long Awaited of Maganthan (Hardy)

Class 21 Open Bitch (1 Entered 0 Present)

Class 22 Special Open Dog or Bitch (5 Entered 3 Present)
1st Long Awaited of Maganthan (Hardy)
2nd Magandthan Waiting for You (Hardy)
3rd Amber Go With Petmon (Greenwood)

Disclaimer: While every care is taken to record accurate names and results, mistakes can be made. The following results may therefore be be incorrect/incomplete. If any discrepancies are noted, please email the PageMaster with your comments.

 

 

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association