Scottish Terrier Breeders' &
Exhibitors' Association


About Scotties

About Showing
your Scottie

About STBEA

Bibliography

Breed
Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of
Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

 

Members Limited Show
Sunday 06 November 2005

JUDGE: Mrs A Beckton (Glengracie)

Class 1: Special Triers Dog ( 5 Entered 4 Present)
1st 39 Kells Scottish Soldier at Jozelah (Robinson)
2nd 46 Tamzin Scotch Mist (Waddams)
3rd 25 Minstrel Man at Gaywyn (Mahmoudi)
Res 12 Boarmans Black Ice of Petmon (Greenwood)

Class 2: Minor Puppy Dog or Bitch (3 Entered 3 Present)
1st 5 Killisport Alice at Trakside (Boyce)
2nd 17 Turnaware Tanya (Hughes)
3rd 18 Turnaware Bruce (Hughes)

Class 3: Puppy Dog (2 Entered 2 Present)
1st 19 Turnaware Buccaneer (Hughes)
2nd 20 Killisport Advocaat (King)

Class 4: Junior Dog (2 Entered 2 Present)
1st 6 Blackthorpe Jet Ranger (Cardy)
2nd 45 Barcley May Radley Raphael (Talbot)

Class 5: Maiden Dog (2 Entered 2 Present)
1st 46 Tamzin Scotch Mist (Waddams)
2nd 6 Blackthorpe Jet Ranger (Cardy)

Class 6: Novice Dog (3 Entered 3 Present)
1st 46 Tamzin Scotch Mist (Waddams)
2nd 6 Blackthorpe Jet Ranger (Cardy)
3rd 49 Kiltoy Dark Romeo (Welham)

Class 7: Graduate Dog (4 Entered 3 Present)
1st 21 Micanda Tophat 'n Tails (King)
2nd 49 Kiltoy Dark Romeo (Welham)
3rd 12 Boarmans Black Ice of Petmon (Greenwood)

Class 8: Limit Dog (6 Entered 5 Present)
1st 43 Tuc Bright Star Eyed Boy (Sykes)
2nd 35 Smertscott Angus (Reeves)
3rd 31 Carmigan Venturer of Blackthorpe (Mills)
Res 25 Minstrel Man at Gaywyn (Mahmoudi)
VHC 32 Cairnsden Black Jack (Marshall)

Class 9: Open Dog (5 Entered 3 Present)
1st 30 Raglan Royal Connection with Brio (Miller)
2nd 25 Minstrel Man at Gaywyn (Mahmoudi)
3rd 32 Cairnsden Black Jack (Marshall)

Class 10: Junior Handling (2 Entered 0 Present)
/

Class 11: Veteran Dog or Bitch (3 Entered 2 Present)
1st 16 Turnaware Camilla of Clemegann (Hills)
2nd 10 Brio Compass Rose of Roseglade (Crewe)

Class 12: Special Beginner's Dog or Bitch (-)
/

Class 13: Special Triers Bitch (4 Entered 1 Present)
1st 23 Rilynson Jewel of the Isle Elfricia (Kit & Long)

Class 14: Puppy Bitch (3 Entered 3 Present)
1st 5 Killisport Alice at Trakside (Boyce)
2nd 13 Amber Go with Petmon (Greenwood)
3rd 23 Rilynson Jewel of the Isle Elfricia (Kit & Long)

Class 15: Junior Bitch (2 Entered 2 Present)
1st 8 Rilynson Sea Maiden (Corney)
2nd 7 Rilynson Island Princess (Corney)

Class 16: Maiden Bitch (3 Entered 3 Present)
1st 5 Killisport Alice at Trakside (Boyce)
2nd 13 Amber Go with Petmon (Greenwood)
3rd 38 Stanmera Vogue at Trakside (Robinson)

Class 17: Novice Bitch (5 Entered 2 Present)
1st 13 Amber Go with Petmon (Greenwood)
2nd 44 Kentwella Jade (Szczepanek)

Class 18: Graduate Bitch (3 Entered 1 Present)
1st 36 Smertscott Catriona (Reeves)

Class 19: Limit Bitch (2 Entered 0 Present)
/

Class 20: Open Bitch (1 Entered 1 Present)
1st 37 Alexina of Smertscott (Reeves)

Class 21: Special Open Dog or Bitch (5 Entered 2 Present)
1st 13 Amber Go with Petmon (Greenwood)
2nd 12 Boarmans Black Ice of Petmon (Greenwood)

Best Dog 30 Raglan Royal Connection with Brio (Miller)
Best Bitch 5 Killisport Alice at Trakside (Boyce)
Reserve Best Dog 19 Turnaware Buccaneer (Hughes)
Reserve Best Bitch 16 Turnaware Camilla of Clemegann (Hills)
Best Puppy Dog 19 Turnaware Buccaneer (Hughes)
Best Puppy Bitch 5 Killisport Alice at Trakside (Boyce)
Best Veteran 16 Turnaware Camilla of Clemegann (Hills)
Best Triers 39 Kells Scottish Soldier at Jozelah (Robinson)

Best in Show 30 Raglan Royal Connection with Brio (Miller)
Reserbe Best in Show 5 Killisport Alice at Trakside (Boyce)
Best Puppy in Show 5 Killisport Alice at Trakside (Boyce)

Disclaimer: While every care is taken to record accurate names and results, mistakes can be made. The following results may therefore be be incorrect/incomplete. If any discrepancies are noted, please email the PageMaster with your comments.

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association