Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Championship Show
Saturday 1 March 2014
Judge: Mrs Gail Dixon (Chatterdale)

Parade of Champions

Ch Berrybreeze Dizzie Rascal (Chapman)
Ch Berrybreeze Illumination (Chapman)
Ch Berrybreeze Reckless Eric (Chapman)
Ch Berrybreeze Supertramp (Chapman)
Ch Amberyl Beinn Mor (Farrand)
Ch Trakside FlyingScotsman at Charmic (Tovey)
Ch Brio Exquizite (Miller)
Ch Brio Oliver Twist (Miller)
Ch Swed Brio Inquizitive (Mahmoudi)
Ch Lomondview Copper Coin (Annan)

 

Principal Winners

Dog CC Glengracie Formula One (Beckton)
Dog RCC Ch Kingsview Just Stewart (Coley)

Bitch CC and BIS Brueik Felicitous (Bradley & Herd)
Bitch RCC and RBIS Berrybreeze Born to Boogie (Chapman)

Best puppy Juscot Royal Tsarina (Arzumanova)


Beginners Dog or Bitch (-)

Special Triers Dog (2 entries)
1st Greenwood's Petmon Royal Magician
2nd Hill's Bonnieanne Norman Of Tahgmor

Minor Puppy Dog (-)

Puppy Dog (2 entries)

1st Earl's Eskwyre Tom Foolery At Rolanka
2nd Walker's Beaureveur Perseus

Junior Dog (-)

Maiden Dog (-)

Novice Dog (-)


Graduate Dog (2 entries 1 abs)
1st Greenwood's Petmon Royal Magician

Post Graduate Dog (4 entries)
1st Beckton's Glengracie Formula One
2nd Greenwood's Petmon Light Of My Life
3rd Sykes Sandbourne Ready Freddie Go
4th Hill's Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor

Limit Dog (5 entries 2 abs)
1st Bradley & Herd's Brueik's Bjorn
2nd Hills Rolanka Pass The Buck To Benartybrae
3rd Hill's Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor

Open Dog ( 5 entries)
1st Coley's Ch Kingsview Just Stewart
2nd Rutherford's Carisco Midas Touch
3rd Miller's Ch Brio Oliver Twist
4th Arzumanova's Ch RUS HU AKC Juscot All Black Spirit
5th Farrand & Green's Royal Dragoon Captain Colin Campbell

Breeders Dog (3 entries)
1st Annan'sCh Lomondview Copper Coin
2nd Earl's Rolanks Bucks Fizz
3rd Greenwood's Petmon Royal Magician

Veteran Dog (2 entries 1 abs)
1st Hill's Bonnieanne Norman Of Tahgmor

Best Dog Beckton's Glengracie Formula One
Reserve Best Dog Coley's Ch Kingsview Just Stewart
Best Puppy Dog Earl's Eskwyre Tom Foolery At Rolanka

Junior Handling 6 - 11 years
1st Georgina Tedd, age 6

Junior Handling 12-16 years

1st Bethany Maidment, age 14

Special Triers Bitch (1 entry)
1st Greenwood's Petmon Miss Tiggywinkle Sh CM

Minor Puppy Bitch (2 entries)
1st Boyce's Trakside Fairy Queen
2nd Coles Tinkatykes Golden Girl

Puppy Bitch (4 entries 2 abs)
1st Arzumanova's Juscot Royal Tsarina
2nd Bradley & Herd's Brueik Bright and Breezie

Junior Bitch (2entries 1 abs)
1st Boyce's Trakside Scotsmans Girl
2nd Milburn Gates' Liroda Paisley Print

Maiden Bitch (2 entries)
1st Boyce's Trakside Fairy Queen
2nd Bryant's Clanking Hattie McNattie

Novice Bitch (1 entry)
1st Bryant's Clanking Hattie McNattie

Graduate Bitch (3 entries 1 abs)
1st Chapman's Berrybreeze I Love To Boogie
2nd Greenwood's Petmon Miss Tiggywinkle Sh CM

Post Graduate Bitch (6 entries)
1st Chapman's Berrybreeze Born To Boogie
2nd Rowland & Rees Dottys Little Girl At Rabbonai
3rd Palmer's Spartigans Charisma
4th Shadbolt's Akura Starbux
5th Goddard's Glengracie Bizzy Lizzy

Limit Bitch (4 entries 1 abs)
1st Coles Berrybreeze Colour My Life
2nd Maidment's Berrybreeze Explorer At Daxidin
3rd Walker's Benartybrae Salsa Avec Beaureveur

Open Bitch (2 entries)
1st Bradley & Herd's Brueik Felicitous
2nd Annan's Lomondview Athol Rose

Breeders Bitch (2 entries)
1st Chapman's Berrybreeze Glad All Over
2nd Greenwood's Petmon Miss Tiggywinkle Sh CM

Veteran Bitch (7 entries)
1st Mahmoudi's Ch Swe Ch Brio Inquizitive
2nd Annan's lomondview Catalina
3rd Corney's Rilynson Island Princess
4th Maidment's Berrybreeze Enlightning
5th Greenwood's Amber Go With Petmon

Many thanks to all who attended. Congratulations to the winners. We hope that you enjoyed your day.

   

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association