Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About STBEA

Bibliography

Breed Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

Showing your Scottie

 

Championship Show
Saturday 27 February 2010
Judge: Maureen Micklethwaite (Glenecker)

Best in Show Mayson Carousel (Gaskell)
Reserve Best in Show Amberyl Beinn Mor (Farrand)
Best Puppy in Show Trakside Flying Scotsman at Charmic (Tovey)

Challenge Certificate Dog Amberyl Beinn Mor (Farrand)
Challenge Certificate Bitch Mayson Carousel (Gaskell)
Reserve CC Dog Turnaware Buccaneer (Hughes)
Reserve CC Bitch Jusouth Just Florence of Kingsview (Coley)

Best Puppy Dog Trakside Flying Scotsman at Charmic (Tovey)
Best Puppy Bitch Glenheath Grazzia (Baker)

Best Veteran 1st Tuc Bright Star Eyed Boy ShCM (Sykes)
Best Special Triers & Gaywyn Award Dog Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)


Class 1: Beginners Dog or Bitch (1 Entered 1 Present)
1st Chatterdale Daredevil (Sharpe)

Class 2: Special Triers Dog (2 Entered 2 Present)
1st Chatterdale Daredevil (Sharpe)
2nd Bonnieanne Norman of Tahgmor (Hill)

Class 3: Minor Puppy Dog (-)

Class 4: Puppy Dog (1 Entered 1 Present)
1st Trakside Flying Scotsman at Charmic (Tovey)

Class 5: Junior Dog (1 Entered 0 Present)

Class 6: Maiden Dog (1 Entered 1 Present)
1st Chatterdale Daredevil (Sharpe)

Class 7: Novice Dog (-)

Class 8: Graduate Dog (3 Entered 2 Present)
1st Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)
2nd Elfricia Laird (Manning)

Class 9: Post Graduate Dog (5 Entered 2 Present)
1st Highland Dancer at Celticbridge (Hopcutt)
2nd Polwicks Black Tourmaline of Tahgmor (Hill)

Class 10: Limit Dog (8 Entered 8 Present)
1st Amberyl Beinn Mor (Farrand)
2nd Blackthorpe Jet Ranger (Cardy)
3rd Killisport McNaught at Soarvale (Smith, M)
Res Emandem Black Pudding (Goddard)
VHC Sweetgarret My Wee Geordie (Lawrence)

Class 11: Open Dog (3 Entered 3 Present)
1st Turnaware Buccaneer (Hughes)
2nd Brio Quizzical (Mahmoudi)
3rd Highland Dancer at Celticbridge (Hopcutt)

Class 12: Breeders Dog (4 Entered 2 Present)
1st Ch Trakside by the Loch JW (Boyce)
2nd Barnwin Beam Me Up JW (Barnett)

Class 13: Veteran Dog (2 Entered 1 Present)
1st Tuc Bright Star Eyed Boy ShCM (Sykes)

Class 14: Junior Handling 6 to 11 years (2 Entered 2 Present)
1st Bethany Maidment
2nd Katy Dobell

Class 15: Junior Handling 12 to 16 years (-)

Class 16: Special Triers Bitch (-)

Class 17: Minor Puppy Bitch (1 Entered 0 Present)

Class 18: Puppy Bitch (4 Entered 4 Present)
1st Glenheath Grazzia (Baker)
2nd Liroda Earth Angel (Milburn-Gates)
3rd Trakside Chocolate Box of SweetGarrett (Lawrence)
Res Liroda Skye Dancer (Milburn-Gates)

Class 19:  Junior Bitch (3 Entered 2 Present)
1st Trakside Tiffin (Boyce)
2nd Bretvale Dusky Maiden (Cardy)

Class 20: Maiden Bitch (2 Entered 1 Present)
1st Bretvale Dusky Maiden (Cardy)

Class 21: Novice Bitch (2 Entered 1 Present)
1st Millingford Royal Affair (Kenny)

Class 22: Graduate Bitch (4 Entered 4 Present)
1st Sweetgarrett Girl Nellie with Liroda (Milburn-Gates)
2nd Millingford Royal Affair (Kenny)
3rd Magandthan Summer Explorer of Brettvale (Cardy)
Res Elfricia Belle (Long)

Class 23: Post Graduate Bitch (8 Entered 5 Present)
1st Berrybreeze Enlightening (Maidment)
2nd Elfricia Little Black Number (Long)
3rd Ericmar Dark Secret (Smale)
Res Magandthan Summer Explorer of Brettvale (Cardy)
VHC Kelticbright Bluebelle (Dobell)

Class 24: Limit Bitch (7 Entered 5 Present)
1st Jusouth Just Florence of Kingsview (Coley)
2nd Torcraig Fair Enough (Pagram)
3rd Ericmar Midwinter (Smale)
Res Berrybreeze Enlightening (Maidment)
VHC Benartybrae Wish Upon a Star (Marshall & Sykes)

Class 25: Open Bitch (4 Entered 3 Present)
1st Mayson Carousel (Gaskell)
2nd Ch Brio Inquisitive (Mahmoudi)
3rd Berrybreeze Enlightening (Maidment)

Class 26: Breeders Bitch (5 Entered 3 Present)
1st Ch Brio Exquizite (Miller)
2nd Torcraig Black Pearl (Pagram)
3rd Bretvale Dusky Maiden (Cardy)
Res Berrybreeze Enlightening (Maidment)

Class 27: Veteran Bitch (1 Entered 0 Present)

Class 28: Brace (4 Entered 3 Present)
1st Mrs DE Milburn-Gates
2nd Mrs SV Cardy
3rd Miss P Hill

Class 28: Brace (3 Entered 2 Present)
1st Mrs DE Milburn-Gates
2nd Mrs SV Cardy

Many thanks to all who attended. Congratulations to the winners. We hope that you enjoyed your day.

 

 

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association