Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors' Association


About Scotties

About Showing
your Scottie

About STBEA

Bibliography

Breed
Standard

Club Table

Contact Us

Definitions of
Classes

Events

Health

Links

Membership

Results

 

Championship Show
02 March 2002

Judge: MRS A DAUNCEY (Glenmiar)

Class 1. Beginners Dog or Bitch (No Entries)

Class 2. Special Triers Dog (4 Entered 4 Present)
1st 53 MINSTREL MAN AT GAYWYN (Mahmoudi)
2nd 14 CAMERONIAN CHECKMATE (Butcher)
3rd 42 POLWICKS ANGUS OF TAHGMOR (Hill)

Res 70 MAYSON PAGEMASTER (Newing)

Class 3. Minor Puppy Dog (4 Entered 4 Present)
1st 1 LOMONDVIEW WANTED MAN (Annan)
2nd BESPOKE TAILOR OF ASHKELTAR (Pearmain)
3rd 68 CARMIGAN CONQUEROR WITH MYLAH (Morgan)

Res 64 CARMIGAN VENTURER WITH BLACKTHORPE (Mills)

Class 4. Puppy Dog (2 Entered 2 Present)
1st 7 BRUEIK ROCK IT MAN (Bradley & Herd)
2nd 64 Carmigan Venturer with Blackthorpe

Class 5. Junior Dog (4 Entered 3 Present)
1st 13 TAMZIN MACALLUM (Burgess-Gould)
2nd
66 VIXENDALE BRACKEN FROM CARMIGAN (Morgan)
3rd
70 Mayson Pagemaste

Class 6. Maiden Dog (No Entries)

Class 7. Novice Dog (4 Entered 2 Present)
1st 85 HEATHERGREEN MAGICIAN AT MIACARLA (Rees)
2nd 14 Cameronian Checkmate

Class 8. Graduate Dog (11 Entered 8 Present)
1st 46 SORROSS FANEDORAN (Hunter)
2nd 35 HEATHERGREEN JEFFERESON (Green)
3rd 96 SOARVALE SUNDANCE (Smith)
Res 28 DOJANFORS DICTATOR (Ford)
VHC BRUEIK CABER AT AMBERYL (Farrand)

Class 9. Post Graduate Dog (6 Entered 4 Present)
1st 39 VERLINKY BOY THRU FERGAIT (Herd)
2nd 28 Dojanfors Dictator
3rd 53 Minstrel Man at Gaywyn
Res GLENHEATH GRENADERE OF TAHGMOR (Hill)

Class 10. Limit Dog (9 Entered 9Present)
1st 55 BENARTYBRAE BEAR'S RORY (Marshall)
2nd 15 BERRYBREEZE BOSS MAN (Chapman)

3rd 97 SOARVALE SQUARE DANSE (Smith)
Res 84 BRUEIK ELECT AT MIACARLA (Rees)
VHC 48 MILLINGFORD WEATHERPROOF (Kenny)

Class 11. Open Dog (8 Entered 6 Present)
1st 61 CH BRIO CHIEF INSPECTOR (Miller)
2nd 8 CH BRUEIK FLASHMAN (Bradley & Herd)
3rd 40 INT UK NORDIC CH FEREGAIT IGNATIOUS BEAN (Herd)
Res 99 KILLISPORT JACIBEE OF CHARMIC (Tovey)
VHC 56 CHARTHILL RED FIRECRACKER (Martinez, Serrano & Hill)

Class 12. Breeders Dog (2 Entered 2 Present)
1st 22 CHATTERDALE TOUCHPAPER (Dixon)
2nd 28 Dojanfors Dictator

Class 13. Veteran Dog (3 Entered 3 Present)
1st 75 CH TORCRAIG TUGGHAND (Pagram)
2nd 47 SORROSS TORNADO (Hunter)
3rd 87 SMERTSCOTT ALEXANDER (Reeves)

Class 14. Junior Handling
1st Ashton Pearmain
2nd Jenna Newing
3rd Keely Pearmain

Class 15. Special Triers Bitch (2 Entered 2 Present)
1st 80 ASHKELTAR AINT MISBEHAVIN (Pearmain)
2nd 34 STANMERA SWING 'O THE KILT AT KELLS (Gilmour-Wood)

Class 16. Minor Puppy Bitch (3 Entered 3 Present)
1st 41 RUBUS RIGHT SIDE UP THROUGH FEREGAIT (Herd)
2nd 24 ROLANKA CRYSTAL GLOW (Earl)
3rd 71 FLORENTINE LACE (Newstead)

Class 17. Puppy Bitch (3 Entered 2 Present)
1st 5 GLENGRACIE MOONLIGHT (Beckton)
2nd 36 HEATHERGREEN STAR (Green)

Class 18. Junior Bitch (4 Entered 4 Present)
1st 3 GLENHEATH GODETIA (Baker)
2nd 23 KILBARCHENS TEMPTATION AT CHATTERDALE (Dixon)
3rd 6 FERNS LADY (Boyce)
Res 86 BRUEIK EURYTHMIC AT MIACARLA (Rees)

Class 19. Maiden Bitch (1 Entered - Present)

Class 20. Novice Bitch (2 Entered 1 Present)
1st 1 TIORAM SUGAR BABY (Bartle)

Class 21. GRADUATE BITCH (7 Entered 6 Present)
1st 76 TORCRAIG TWEEDLEDUM (Pagram)
2nd 44 DIGORAN KATY NOWAITEE WITH CLEMEGAN (Hills)
3rd 88 KILLISPORT ALEXINA OF SMERTSCOTT (Reeves)
Res 4 Tioram Sugar Baby
VHC 29
DOJANFORS DREAM (Ford)

Class 22. POST GRADUATE BITCH (5 Entered 4 Present)
1st 54 BENARTYBRAE BEAR'S BUNTY (Marshall)
2nd 51 ELFRICIA ADVENTURESS (Long & Kit)
3rd 29 Dojanfors Dream

Res 72 LOCHARRON SEA MIST (Newstead)

Class 23. LIMIT BITCH (8 Entered 6 Present)
1st 2 LOMONDVIEW GIPSY WOMAN (Annan)
2nd 33 MAXXUM AMY (GILBERTSON)
3rd 59 PENDLEHILL ENCHANTRESS (Maw & Wild)
Res 67 VIXENDALE PRECIOUS PENNY FROM CARMIGAN (Morgan)
VHC 30 CAMDRAM HIGH SOCIETY AT DOJANFOR (Ford)

Class 24. OPEN BITCH (6 Entered 5 Present)
1st 81 CH STUANE PRETTY WOMAN (Plane)
2nd 45 CLEMEGANN COGNAC (Hills)

3rd 95 MICANDA PRIM 'N PROPER (Serrano & Martinez)
Res 83 BRUEIK CODY AT MIACARLA (Rees)
VHC 30 Camdram High Society at Dojanfor

Class 25. BREEDERS BITCH (5 Entered 5 Present)
1st 16 CH BERRYBREEZE FIRECRACKER (Chapman)
2nd 32 CH MAYSON PETRINA (Gaskell)
3rd ASHKELTAR AINT MISBEHAVIN (Pearmain)
Res DOJANFORS DREAM (Ford)
VHC
FLORENTINE LACE (Newstead)

Class 26. VETERAN BITCH (5 Entered 4 Present)
1st 77 CH TORCRAIG THIS AND THAT JW (Pagram)
2nd 20 BRIO COMPASS ROSE OF ROSEGLADE (Crewe)
3rd 89 STUANE MORAG (Reeves)
Res 65 LANCEROY LULLABY OF BLACKTHORPE (Mills)

Class 27. BRACE (5 Entered 3 Present)
1st Mrs Marshall
2nd tbc
3rd Miss P Hill

Challenge Certificate Dog Ch Brio Chief Inspector (Miller)
Challenge Certificate Bitch Lomondview Gipsy Woman (Annan)
Reserve CC Dog
Ch Brueik Flashman (Bradley & Herd)
Reserve CC Bitch Ch Stuane Pretty Woman (Plane)
Best Puppy Dog Lomondview Wanted Man (Annan)
Best Puppy Bitch
Rubus Right Side up Thru Fergait (Herd)
Best Veteran
Ch Torcraig This and That JW (Pagram)
Best Spec Triers
Ashkeltar Aint Misbehavin (Pearmain)
Best In Show Lomondview Gipsy Woman (Annan)
Reserve Best In Show Ch Brio Chief Inspector (Miller)
Best Puppy Lomondview Wanted Man (Annan)

 

Disclaimer: While every care is taken to record accurate names and results, mistakes can be made. The following results may therefore be be incorrect/incomplete. If any discrepancies are noted, please email the PageMaster with your comments.

Mail the PageMaster

Copyright 1999 Scottish Terrier Breeders' & Exhibitors Association